RNF18FAD60K4
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RNF18FAD60K4
Description: RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series RNF
Features Flame Retardant Coating, Safety
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±1%
Resistance 60.4 kOhms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C