RNF14FTC2K26
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RNF14FTC2K26
Description: RES 2.26K OHM 1/4W 1% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series RNF
Features Flame Retardant Coating, Safety
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Resistance 2.26 kOhms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C