RNF14BTC133K
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RNF14BTC133K
Description: RES 133K OHM 1/4W .1% AXIAL
Features Flame Retardant Coating, Safety
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.1%
Resistance 133 kOhms
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C