RNCF2512DTE205R
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: RNCF2512DTE205R
Description: RES 205 OHM 0.5% 3/4W 2512
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.5%
Resistance 205 Ohms
Failure Rate -
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Size / Dimension 0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2512
Temperature Coefficient ±25ppm/°C