RNCF2512BTC12R0
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: RNCF2512BTC12R0
Description: RES 12 OHM 0.1% 1W 2512
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series RNCF
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.1%
Resistance 12 Ohms
Composition Thin Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Size / Dimension 0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2512
Temperature Coefficient ±50ppm/°C