RNCF2010DTC11R5
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: RNCF2010DTC11R5
Description: RES 11.5 OHM 0.5% 1/3W 2010
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series RNCF
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.5%
Resistance 11.5 Ohms
Composition Thin Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Size / Dimension 0.193" L x 0.094" W (4.90mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2010
Temperature Coefficient ±50ppm/°C