RNCF1210BKE383R
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: RNCF1210BKE383R
Description: RES 383 OHM 0.1% 1/3W 1210
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.1%
Resistance 383 Ohms
Failure Rate -
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1210
Temperature Coefficient ±25ppm/°C