RNCF1206DTC5R62
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: RNCF1206DTC5R62
Description: RES 5.62 OHM 0.5% 1/4W 1206
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series RNCF
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.5%
Resistance 5.62 Ohms
Composition Thin Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±50ppm/°C