RNCF0805DKE12R1
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: RNCF0805DKE12R1
Description: RES 12.1 OHM 0.5% 1/8W 0805
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series RNCF
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.5%
Resistance 12.1 Ohms
Composition Thin Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±25ppm/°C