RMCF0402FT3R92
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: RMCF0402FT3R92
Description: RES 3.92 OHM 1% 1/16W 0402
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series RMCF
Features Automotive AEC-Q200
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±1%
Resistance 3.92 Ohms
Composition Thick Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±200ppm/°C