RHC2512JT510R
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: RHC2512JT510R
Description: RES 510 OHM 5% 2W 2512
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Resistance 510 Ohms
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Size / Dimension 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2512
Temperature Coefficient ±100ppm/°C