| Manufacturers: | Stackpole Electronics, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Data Sheet: | RC1KB82K0 |
| Description: | RES 82K OHM 1W 10% AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Product Category | Through Hole Resistors |
| Series | RC |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Resistance | 82 kOhms |
| Composition | Carbon Composition |
| Part Status | Obsolete |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.224" Dia x 0.563" L (5.70mm x 14.30mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |