RC14KB300K
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RC14KB300K
Description: RES 300K OHM 10% 1/4W AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series RC
Features Non-Inductive, Pulse Withstanding
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Resistance 300 kOhms
Composition Carbon Composition
Part Status Active
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C