MLFA25FTC470K
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: MLFA25FTC470K
Description: RES 470 KOHM 1% 2/5W MELF 0204
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series MLFA
Features Automotive AEC-Q200
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±1%
Resistance 470 kOhms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.4W, 2/5W
Package / Case MELF, 0204
Size / Dimension 0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0204
Temperature Coefficient ±50ppm/°C