MLFA1FTC15R0
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: MLFA1FTC15R0
Description: RES 15 OHM 1% 1W MELF 0207
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series MLFA
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±1%
Resistance 15 Ohms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case MELF, 0207
Size / Dimension 0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0207
Temperature Coefficient ±50ppm/°C