MG14JT27M0
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: MG14JT27M0
Description: RES 27M OHM 1/4W 5% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series MG
Features Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Resistance 27 MOhms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C