CSR1206JT25L0
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: CSR1206JT25L0
Description: RES 0.025 OHM 5% 1/2W 1206
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Resistance 25 mOhms
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C