CFM14JT9R10
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: CFM14JT9R10
Description: RES 9.1 OHM 1/4W 5% CF MINI
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series CFM
Features Flame Retardant Coating, Safety
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±5%
Resistance 9.1 Ohms
Composition Carbon Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±400ppm/°C