CF14JT75R0
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: CF14JT75R0
Description: RES 75 OHM 1/4W 5% AXIAL
Features Flame Retardant Coating, Safety
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±5%
Resistance 75 Ohms
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C