CB2JBR510
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: CB2JBR510
Description: RES 0.51 OHM 2W 5% CERAMIC WW
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series CB
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Resistance 510 mOhms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.252" Square x 0.709" L (6.40mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C