| Manufacturers: | Sprague Goodman |
|---|---|
| Product Category: | Trimmers, Variable Capacitors |
| Data Sheet: | JFD-VC99 |
| Description: | CAP TRIM 0.8-10PF 5000V PNL MNT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sprague Goodman |
| Product Category | Trimmers, Variable Capacitors |
| Series | PISTONCAP® |
| Features | General Purpose |
| Q @ Freq | 1500 @ 20MHz |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Adjustment Type | Top |
| Voltage - Rated | 5000V |
| Size / Dimension | 0.375" Dia (9.52mm) |
| Capacitance Range | 0.8 ~ 10pF |
| Dielectric Material | - |
| Height - Seated (Max) | 2.109" (53.57mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $76.33 | $74.80 | $73.31 |