| Manufacturers: | SparkFun Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Optical Sensors - Distance Measuring |
| Data Sheet: | SEN-14032 |
| Description: | GARMIN LIDAR-LITE V3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SparkFun Electronics |
| Product Category | Optical Sensors - Distance Measuring |
| Series | - |
| Output Type | I²C |
| Part Status | Active |
| Current - Supply | 135mA |
| Sensing Distance | 1527" (40m) 131' |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Voltage - Output (Typ) @ Distance | - |
| Voltage - Output Difference (Typ) @ Distance | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $158.75 | $155.58 | $152.46 |