| Manufacturers: | SparkFun Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Amplifiers |
| Data Sheet: | SEN-13879 |
| Description: | LOAD CELL AMP HX711 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SparkFun Electronics |
| Product Category | Amplifiers |
| Series | - |
| Output Type | Digital |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | - |
| Amplifier Type | External Input |
| Current - Supply | 1.5mA |
| Voltage - Supply | 2.6V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -45°C ~ 85°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.95 | $9.75 | $9.56 |