| Manufacturers: | SparkFun Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Stepper Motors |
| Data Sheet: | ROB-10847 |
| Description: | STEPPER MOTOR HYBRID UNIPOLAR 3V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SparkFun Electronics |
| Product Category | Stepper Motors |
| Type | Hybrid |
| Series | - |
| Weight | - |
| Accuracy | - |
| Features | Round Shaft |
| Approvals | - |
| Coil Type | Unipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Part Status | Obsolete |
| Rotor Inertia | - |
| Coil Resistance | 1.5 Ohms |
| NEMA Frame Size | 23 |
| Voltage - Rated | 3VDC |
| Diameter - Shaft | 0.250" (6.35mm) |
| Size / Dimension | Square - 2.220" x 2.220" (56.40mm x 56.40mm) |
| Termination Style | Wire Leads |
| Steps per Revolution | 200 |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Mounting Hole Spacing | 1.856" (47.14mm) |
| Operating Temperature | - |
| Length - Shaft and Bearing | 0.890" (22.60mm) |
| Torque - Holding (oz-in / mNm) | 127.47 / 900 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |