| Manufacturers: | SparkFun Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Pushbutton Switches |
| Data Sheet: | COM-14583 |
| Description: | NOVELKEYS BIG SWITCH - TACTILE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SparkFun Electronics |
| Product Category | Pushbutton Switches |
| Type | Keyswitch |
| Series | - |
| Circuit | SPST-NO |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Square, Button |
| Mounting Type | Through Hole |
| Electrical Life | 5,000,000 Cycles |
| Mechanical Life | 5,000,000 Cycles |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating - AC | 12V |
| Voltage Rating - DC | 12V |
| Color - Actuator/Cap | Orange |
| Current Rating (Amps) | 10mA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $33.75 | $33.08 | $32.41 |