| Manufacturers: | SolaHD |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | SDN 20-24-480CD |
| Description: | 480W 24V DIN P/S 380/480V IN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SolaHD |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | SDN-C |
| Features | Adjustable Output, IP20 |
| Approvals | CE, cULus, cURus, EAC |
| Efficiency | 93% |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial, ITE (Commercial) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 480W |
| Voltage - Input | 320 ~ 540 VAC, 550 ~ 650 VDC |
| Size / Dimension | 4.98" L x 3.42" W x 4.85" H (126.5mm x 86.9mm x 123.2mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 20A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $470.78 | $461.36 | $452.14 |