| Manufacturers: | Silicon Labs |
|---|---|
| Product Category: | RF Transceiver ICs |
| Data Sheet: | ZM5101A-CME3R |
| Description: | IC RF TXRX+MCU Z-WAVE 56QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Silicon Labs |
| Product Category | RF Transceiver ICs |
| GPIO | 30 |
| Type | TxRx + MCU |
| Series | Z-Wave® |
| Protocol | Z-Wave® |
| Frequency | 868MHz, 908MHz, 921MHz |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Modulation | - |
| Memory Size | 128kB Flash, 16kB SRAM |
| Part Status | Active |
| Sensitivity | -104dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFLGA Module |
| Power - Output | 5dBm |
| Data Rate (Max) | 100kbps |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 3.6V |
| Serial Interfaces | SPI, UART |
| RF Family/Standard | Z-Wave® |
| Current - Receiving | 32mA |
| Operating Temperature | - |
| Current - Transmitting | 32mA |
| Supplier Device Package | 56-LGA Module (8x8) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |