| Manufacturers: | Silicon Labs |
|---|---|
| Product Category: | RF Transceiver Modules |
| Data Sheet: | BT121-A-V2 |
| Description: | MOD BLUETOOTH LONG RANGE V2 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Silicon Labs |
| Product Category | RF Transceiver Modules |
| Series | - |
| Protocol | Bluetooth v4.2 |
| Data Rate | 3Mbps |
| Frequency | 2.4GHz |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Modulation | - |
| Memory Size | 128kB Flash, 16kB RAM |
| Part Status | Active |
| Sensitivity | -96dBm |
| Antenna Type | Integrated, Chip |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 41-SMD Module |
| Power - Output | 12dBm |
| Voltage - Supply | 2.2V ~ 3.6V |
| Serial Interfaces | I²C, SPI, UART |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Utilized IC / Part | - |
| Current - Receiving | 38.7mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Transmitting | 92mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $19.14 | $18.76 | $18.38 |