SCRH4D28-680
Manufacturers: Signal Transformer
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: SCRH4D28-680
Description: FIXED IND 68UH 600MA 699 MOHM
Type -
Series SCRH4D28
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Digi-Reel®
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 68µH
Part Status Discontinued at Digi-Key
Material - Core -
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
DC Resistance (DCR) 699mOhm Max
Current - Saturation 350mA
Current Rating (Amps) 600mA
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz