SCRH2D11-1R5
Manufacturers: Signal Transformer
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: SCRH2D11-1R5
Description: FIXED IND 1.5UH 1.45A 95 MOHM
Type -
Series SCRH2D11
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Digi-Reel®
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1.5µH
Part Status Discontinued at Digi-Key
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 95mOhm Max
Current - Saturation 900mA
Current Rating (Amps) 1.45A
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz