SCRH105A-560
Manufacturers: Signal Transformer
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: SCRH105A-560
Description: FIXED IND 56UH 2.22A 185 MOHM
Type -
Series SCRH105A
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 56µH
Part Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.413" L x 0.413" W (10.50mm x 10.50mm)
DC Resistance (DCR) 185mOhm Max
Current - Saturation 2A
Current Rating (Amps) 2.22A
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz