SCRH105-120
Manufacturers: Signal Transformer
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: SCRH105-120
Description: FIXED IND 12UH 2.61A 78 MOHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Signal Transformer
Type -
Series SCRH105
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 12µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.398" L x 0.362" W (10.10mm x 9.20mm)
DC Resistance (DCR) 78mOhm Max
Current - Saturation 4.2A
Current Rating (Amps) 2.61A
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz