| Manufacturers: | Signal Transformer |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | SCIHP0420TB-R68 |
| Description: | IND SMD 0.68UH 8.50A 200KHZ |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Signal Transformer |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | SCIHP0420TB |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 680nH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.189" L x 0.171" W (4.80mm x 4.35mm) |
| DC Resistance (DCR) | - |
| Current - Saturation | 8.5A |
| Current Rating (Amps) | 6A |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 200kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.56 | $0.55 | $0.54 |