SCH53-470
Manufacturers: Signal Transformer
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: SCH53-470
Description: FIXED IND 47UH 700MA 770 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Signal Transformer
Type Wirewound
Series SCH53
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 47µH
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
DC Resistance (DCR) 770mOhm Max
Current - Saturation 530mA
Current Rating (Amps) 700mA
Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 1kHz