SCH114-151
Manufacturers: Signal Transformer
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: SCH114-151
Description: FIXED IND 150UH 960MA 492 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Signal Transformer
Type Wirewound
Series SCH114
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 150µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
DC Resistance (DCR) 492mOhm Max
Current - Saturation 1.1A
Current Rating (Amps) 960mA
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz