SC53LC-101
Manufacturers: Signal Transformer
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: SC53LC-101
Description: FIXED IND 100UH 580MA 860 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Signal Transformer
Type -
Series SC53LC
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 100µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
DC Resistance (DCR) 860mOhm Max
Current - Saturation 430mA
Current Rating (Amps) 580mA
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz