SC3326F-331
Manufacturers: Signal Transformer
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: SC3326F-331
Description: FIXED IND 330UH 700MA 880 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Signal Transformer
Type Wirewound
Series SC3326F
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 330µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
DC Resistance (DCR) 880mOhm Max
Current - Saturation 1.4A
Current Rating (Amps) 700mA
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz