SC1608C-471
Manufacturers: Signal Transformer
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: SC1608C-471
Description: FIXED IND 470UH 320MA 2.85 OHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Signal Transformer
Type -
Series SC1608C
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 470µH
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
DC Resistance (DCR) 2.85Ohm Max
Current - Saturation 60mA
Current Rating (Amps) 320mA
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz