SC1212-102
Manufacturers: Signal Transformer
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: SC1212-102
Description: FIXED IND 1MH 145MA 12 OHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Signal Transformer
Type -
Series SC1212
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1mH
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
DC Resistance (DCR) 12Ohm Max
Current - Saturation 30mA
Current Rating (Amps) 145mA
Height - Seated (Max) 0.091" (2.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 1kHz