SC105B-271
Manufacturers: Signal Transformer
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: SC105B-271
Description: FIXED IND 270UH 720MA 970 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Signal Transformer
Type Wirewound
Series SC105B
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 270µH
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.429" L x 0.386" W (10.90mm x 9.80mm)
DC Resistance (DCR) 970mOhm Max
Current - Saturation 570mA
Current Rating (Amps) 720mA
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 1kHz