SIT9005ACF1G-28EP
Manufacturers: SiTime
Product Category: Programmable Oscillators
Data Sheet: SIT9005ACF1G-28EP
Description: MEMS OSC PRG SSXO LVCMOS DS 2.8V
Type SSXO
Output LVCMOS
Series SiT9005
Ratings -
Function Enable/Disable
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 2.8V
Programmable Type Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.030" (0.76mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 6.5mA
Available Frequency Range 1MHz ~ 141MHz
Spread Spectrum Bandwidth -4.28%, Down Spread
Frequency Stability (Total) ±20ppm
Current - Supply (Disable) (Max) 6.5mA