SIT9002AC-03H25SQ
Manufacturers: SiTime
Product Category: Programmable Oscillators
Data Sheet: SIT9002AC-03H25SQ
Description: MEMS OSC PROG XO LVPECL DS 2.5V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer SiTime
Type XO (Standard)
Output LVPECL
Series SiT9002
Ratings -
Function Standby
Packaging Bulk
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.5V
Programmable Type Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 84mA
Available Frequency Range 1MHz ~ 198MHz
Spread Spectrum Bandwidth -1.00%, Down Spread
Frequency Stability (Total) ±25ppm