| Manufacturers: | SiTime |
|---|---|
| Product Category: | Oscillators |
| Data Sheet: | SIT8009AC-13-33E-125.000000G |
| Description: | MEMS OSC XO 125.0000MHZ LVCMOS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SiTime |
| Product Category | Oscillators |
| Type | XO (Standard) |
| Output | LVCMOS |
| Series | SiT8009 |
| Ratings | - |
| Function | Enable/Disable |
| Frequency | 125MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Resonator | MEMS |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Current - Supply (Max) | 7.5mA |
| Absolute Pull Range (APR) | - |
| Spread Spectrum Bandwidth | - |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 4mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.25 | $1.23 | $1.20 |