SIT8008BIF1-33N
Manufacturers: SiTime
Product Category: Programmable Oscillators
Data Sheet: SIT8008BIF1-33N
Description: MEMS OSC PROG XO LVCMOS 3.3V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer SiTime
Type XO (Standard)
Output LVCMOS
Series SiT8008B
Ratings -
Function -
Packaging Bulk
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 3.3V
Programmable Type Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 4.5mA
Available Frequency Range 1MHz ~ 110MHz
Spread Spectrum Bandwidth -
Frequency Stability (Total) ±20ppm
Current - Supply (Disable) (Max) 4.2mA