SIT2025BARS1-18E
Manufacturers: SiTime
Product Category: Programmable Oscillators
Data Sheet: SIT2025BARS1-18E
Description: MEMS OSC PROG XO LVCMOS 1.8V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer SiTime
Type XO (Standard)
Output LVCMOS
Series SiT2025B
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Packaging Bulk
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case SC-74A, SOT-753
Size / Dimension 0.114" L x 0.063" W (2.90mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.8V
Programmable Type Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 6mA
Available Frequency Range 115.2MHz ~ 137MHz
Spread Spectrum Bandwidth -
Frequency Stability (Total) ±20ppm