| Manufacturers: | SiTime |
|---|---|
| Product Category: | Oscillators |
| Data Sheet: | SIT1602BI-71-18S-50.000000E |
| Description: | MEMS OSC XO 50.0000MHZ H/LV-CMOS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SiTime |
| Product Category | Oscillators |
| Type | XO (Standard) |
| Output | HCMOS, LVCMOS |
| Series | SiT1602B |
| Ratings | - |
| Function | Standby (Power Down) |
| Frequency | 50MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Resonator | MEMS |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Frequency Stability | ±20ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Supply (Max) | 4.1mA |
| Absolute Pull Range (APR) | - |
| Spread Spectrum Bandwidth | - |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 1.3µA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.64 | $0.63 | $0.61 |