SIT1602BCT1-18N
Manufacturers: SiTime
Product Category: Programmable Oscillators
Data Sheet: SIT1602BCT1-18N
Description: OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer SiTime
Type XO (Standard)
Output HCMOS, LVCMOS
Series SiT1602B
Ratings -
Function -
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 1.8V
Programmable Type Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 4.1mA
Available Frequency Range 3.57MHz ~ 77.76MHz
Spread Spectrum Bandwidth -
Frequency Stability (Total) ±20ppm