| Manufacturers: | Shindengen |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | S1WB(A)80-7101 |
| Description: | Bridge Rectifiers VRM=80 IFSM=30 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| RoHS | Details |
| Type | Single Phase Bridge |
| Brand | Shindengen |
| Width | 6.5 mm |
| Height | 3.1 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Subcategory | Diodes & Rectifiers |
| Manufacturer | Shindengen |
| Product Type | Bridge Rectifiers |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | 1W |
| Product Category | Bridge Rectifiers |
| Max Surge Current | 30 A |
| Termination Style | Through Hole |
| If - Forward Current | 1 A |
| Ir - Reverse Current | 10 uA |
| Peak Reverse Voltage | 800 V |
| Vf - Forward Voltage | 1 V |
| Factory Pack Quantity | 50 |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.97 | $0.95 | $0.93 |