| Manufacturers: | Shindengen |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | M2FH3-5063 |
| Description: | Schottky Diodes & Rectifiers 6.0 Amp 30 Volt |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| RoHS | Details |
| Type | Schottky Diode |
| Brand | Shindengen |
| Width | 3.75 mm |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 4.4 mm |
| Product | Schottky Rectifiers |
| Packaging | Reel |
| Technology | Si |
| Subcategory | Diodes & Rectifiers |
| Unit Weight | 0.002540 oz |
| Manufacturer | Shindengen |
| Product Type | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Configuration | Single |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | M2F |
| Product Category | Schottky Diodes & Rectifiers |
| If - Forward Current | 6 A |
| Ir - Reverse Current | 4000 uA |
| Vf - Forward Voltage | 0.36 V |
| Factory Pack Quantity | 1000 |
| Operating Temperature Range | + 125 C |
| Ifsm - Forward Surge Current | 110 A |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Vrrm - Repetitive Reverse Voltage | 30 V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.02 | $1.98 | $1.94 |