| Manufacturers: | Shindengen |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | D2S4M-4060 |
| Description: | Schottky Diodes & Rectifiers VRM=40 IFSM=60 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| RoHS | Details |
| Type | Schottky Rectifier |
| Brand | Shindengen |
| Width | 4 mm |
| Height | 4 mm |
| Length | 5 mm |
| Product | Schottky Diodes |
| Packaging | Ammo Pack |
| Technology | Si |
| Subcategory | Diodes & Rectifiers |
| Manufacturer | Shindengen |
| Product Type | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Configuration | Single |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | AX-078 |
| Product Category | Schottky Diodes & Rectifiers |
| If - Forward Current | 2 A |
| Ir - Reverse Current | 2000 uA |
| Vf - Forward Voltage | 0.55 V |
| Factory Pack Quantity | 2000 |
| Operating Temperature Range | + 150 C |
| Ifsm - Forward Surge Current | 60 A |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Vrrm - Repetitive Reverse Voltage | 40 V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.37 | $0.36 | $0.36 |